Скопски плански регион

  Македонски (Macedonia)English (United Kingdom)Albanian-AL

Info place

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10

Средба за отпочнувње на реализација на Проектот Еко Лепенец

 На ден 28.03.2014год. во просториите на Скопски плански регион се одржа средба на кој присуствуваа претседателот на Скопскиот плански регион Сокол Митровски, раководителот на  СПР Анета Л. Раввлинсон и делегација...

V Седница на Совет за развој на Скопски плански регион

На ден петок 28.02.2014год. со почеток од 13ч.беше одржана V-тта седница на Советот за развој на Скопски плански регион на Скопски саем во Скопје. Со седницата раководеше председателот...

XIX Session of the Council for Development of the Skopje region

XIX Session of the Council for Development of the Skopje region

On 05.12.2012 at 10:00 hrs a XIX session of the Council for development of Skopje region was held in hotel Kontinental. The session was led by the President of the...

XVIII Session of Council for Development of Skopje region

 XVIII Session of Council for Development of Skopje region

XVIII Session of Council for Development of Skopje region was held on 13.09.2012 at 11:00 hrs at hotel Kontinental. The session was chaired by the President of the Council for...

XVII Session of the council for development of Skopje region

XVII Session of the council for development of Skopje region

On 31.05.2012 at 11:00 hrs a XVII meeting of the Council for development of Skopje region was held in hotel Continental. The session was chaired by President of the...

XVI session of the council for development of Skopje region

XVI session of the council for development of Skopje region

 XVI Session of the Council for development of  Skopje region was held on 15.02.2012 at 11:00 hrs in the municipality of Arachinovo The session was chaired by President of the...

XV Session of the Council for regional development of the Skopje region

XV Session of the Council for regional development of the Skopje region

XIV Session of the Council for development of the Skopje region was held on 29.12.11 at 13:oo am at the Skopje fair.The session was chaired...

XIV Session of the Council for Regional Development of the Skopje

XIV Session of the Council for Regional Development of the Skopje

     XIV Session of the Council for development of the Skopje region was held on 09.11.11 at 12:oo am at the Skopje fair.The session was chaired by the President of...

XIII Session of the Council for development of the Skopje region

The XIII Session of the Council for Regional Development of the Skopje region was held on Friday, 1 July 2011 in Jasen, national park Skopje. At the session Mr. Sokol Mitrevski,...

V Седница на Совет за развој на Скопски плански регион

На ден петок 28.02.2014год. со почеток од 13ч.беше одржана V-тта седница на Советот за развој на Скопски плански регион на Скопски саем во Скопје. Со седницата раководеше председателот на Скопски плански регион и градоначалник на Општина Ѓорче Петров г-дин Сокол Митровски. На седницата присуствуваа и амбасадорот на Р.Бугарија во Р.Македонија г-дин Иван Петков, Зоре Темелковски, претседател на Македонско-Бугарска Стопанска комора, Претставници на Македонско-Бугарска Стопанска комора; како и Претсавници од локалните самоуправи.

Read more...
Last Updated ( Wednesday, 02 April 2014 14:52 )
 

Средба за отпочнувње на реализација на Проектот Еко Лепенец

 На ден 28.03.2014год. во просториите на Скопски плански регион се одржа средба на кој присуствуваа претседателот на Скопскиот плански регион Сокол Митровски, раководителот на  СПР Анета Л. Раввлинсон и делегација од општините Хани и Елезит преставувана од градоначалникот Руфки Сума, општина Качаник. Целта на средбата беше утврдување на значајноста од реализација на проектот Еко Лепенец, кој претставува заеднички придонес во одржливиот развој на прекуграничниот регион и подобрување на квалитетот на животот преку заштитата на реката Лепенец.Резултати кои треба да се остварат со реализација на проектот се:

Read more...
Last Updated ( Wednesday, 02 April 2014 14:57 )
 

ИНФОРМАЦИЈА – ПРВА АВТОМАТСКА СТАНИЦА ЗА МЕТЕОРОЛОШКИ МЕРЕЊА

Скопскиот плански регион на ден /20.06.2013 година/ во 11,00ч, ја пушти во употреба првата автоматска метеоролошка станица во Скопската котлина, што претставува почеток на градењето на мрежата за мезометеоролошки мерења на Градот Скопје. Станицата ќе мери температура на воздухот, релативна влажност, правец и брзина на ветерот и количеството на врнежи и ќе овозможи континуирано следење на временските прилики во Скопје во текот на годината, а со повеќегодишно мерење ќе се добијат показатели за промените на климата во Скопската котлина.

Read more...
Last Updated ( Thursday, 20 June 2013 13:35 )
 

Управување со отпад и меѓуопштинска соработка

На ден 27.05.2013год (понеделник) во просториите на Скопски саем , Дипломатик сала се одржа средба за размена на искуства од областа на организација и управување со отпад и меѓуопштинската соработка со цел зајакнување на регионалната структура за управување со отпад.Средбата ја организираше Министерството за животна средина и просторно планирање во соработка со Центарот за развој на Скопски плански регион.

На средбата освен Градоначалниците и директорите на јавните комунални претпријатија од Скопскиот плански регион, присуствуваа и  гости од локалната самоуправа на Холандија, замениците градоначалници, директорот на регионалното комунално претпријатие ГАД и директорот за развој на иновации во ГАД.

Read more...
Last Updated ( Thursday, 06 June 2013 11:24 )
 
 • «
 •  Start 
 •  Prev 
 •  1 
 •  2 
 •  3 
 •  4 
 •  5 
 •  6 
 •  7 
 •  8 
 •  9 
 •  10 
 •  Next 
 •  End 
 • »
Page 1 of 10

РДЦ календар на активности и настани

 


ПОСЕТИТЕЛИ

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес189
mod_vvisit_counterВчера7393
mod_vvisit_counterОваа недела9200
mod_vvisit_counterМинатата недела4592
mod_vvisit_counterОвој месец16868
mod_vvisit_counterМинатиот месец5173
mod_vvisit_counterВкупно116939
You are here: